ВОДОНАГРІВАЧІ (БОЙЛЕРИ, КОЛОНКИ)

ВОДОНАГРІВАЧІ (БОЙЛЕРИ, КОЛОНКИ)
БОЙЛЕР. ЯК ЙОГО ВИБРАТИ?
 
 
 
 
Водонагрівач (Бойлер) - спеціальний пристрій для нагріву необхідної кількості води до певної температури в місцевій системі водопостачання. У сучасному суспільстві дуже зросла потреба в гарячій воді, люди хочуть комфортно облаштувати свої побутові умови існування. Тому бойлери користуються великим попитом, так як зручні в користуванні, і гаряча вода в будинку тече з крана цілодобово.
 
 
Типи водонагрівачів
 
  • Проточні - нагрівають воду безпосередньо в трубах і мають невеликі розміри. Головний їхній мінус у великому споживанні енергії (а отже не рентабельності використання для домашнього вжитку) і невеликому терміні служби;
  • Накопичувальні - це бак, в якому знаходиться тен, що нагріває воду. Дані водонагрівачі економічні та прості у використанні. Та все ж недоліком є ​​те, що для отримання гарячої води доведеться чекати деякий час.
  • Комбіновані. Такі моделі мають, як накопичувальний бак з ТЕНом, так і змійовик, який нагріває воду прямо в трубі.
Найбільш поширеним типом водонагрівача серед споживачів є саме накопичувальний бойлер, який далі розглянемо більш детально.
 
 
 
Будова і принцип роботи водонагрівача накопичувального
 
Бойлер цього типу складається з:
  • зовнішнього бака різного розміру і форми, виконаного з металу з емальованим покриттям;
  • внутрішнього бака, всередині якого нагрівається вода, він  може бути зроблений зі звичайної сталі з емаллю, яка знижує руйнівний вплив водопровідної води;
  • теплоізолюючого шару між баками, який відчутно знижує швидкість охолодження води;
  • нагрівального елементу (ТЕНу) відкритого або закритого типу, від якого напряму залежить швидкість нагріву води;
  • системи управління (електронної або механічної), що включає термостат, реле активації ТЕНа, дисплей бойлера.
Для роботи водонагрівача його необхідно підключення до електромережі та підвести до нього холодну воду. Після підключення водонагрівача холодна вода надходить у внутрішній бак, де нагрівається. Далі вже нагріта вода через трубу випуску подається в  домашню мережу гарячої води.
 
 
 
На що звернути увагу при виборі Бойлера?
 
Параметри, на які потрібно звернути увагу безпосередньо перед тим, як купити водонагрівач, це:
  1. об’єм баку бойлера;
  2. потужність та час нагрівання;
  3. тип ТЕНа, що використовується;
  4. матеріал з якого виготовлено бак;
  5. система управління;
  6. додаткова комплектація.
 
 
Як правильно підібрати обсяг Бойлера
 
Один з найбільш важливих параметрів водонагрівача – об’єм бойлера. Кількість води що вміщається у бак і  швидкість її нагрівання багато в чому визначають вартість бойлера. Якщо говорити про стандарти розрахунку витрат води на сім’ю, то можна привести до прикладу наступну стандартизовану таблицю, як орієнтир при покупці водонагрівача.
 
Перед купівлею бойлера необхідно хоча б приблизно розуміти, скільки гарячої води необхідно для забезпечення нормального життя сім'ї або офісу:
  • маленькі бойлери доцільно використовувати тільки для умивальника чи миття посуду, адже бойлеру на 10-15 літрів не вистачить для душу, чи тим більше ванної. Зате з встановленням такого водонагрівача не виникне жодних проблем, оскільки його можна встановити в кухонні шафки чи навіть під мийку;
  • 30-ти літрові бойлери підійдуть тим, хто живе один. Такий бойлер зможе забезпечити одну людину прийняттям душу та миттям посуду. Проте, варто врахувати, що жінкам потрібно більше часу для прийняття водних процедур, тому такого обсягу може виявитись недостатньо;
  • бойлери до 100 літрів є найбільш популярними. Бойлер на 50 літрів легко забезпечить двох користувачів душем та раковиною для миття посуду. А ось водонагрівач на 100 літрів забезпечать сім'ї з однією дитиною - ванною, душем і кількома раковинами;
  • водонагрівачі на 150-200 літрів купуються для великих сімей (5-6 чоловік), чи людей які регулярно приймають ванну;
  • бойлери, з обсягом понад 200 літрів зазвичай є найкращим рішенням для приватних будинків, оскільки подібне обладнання встановлюється на підлогу, а не на стіну через велику вагу і габаритні розміри. Гарячої води вистачить на всіх мешканців, кілька ванних кімнат і кухонних мийок.
Висновок: Отже, немає сенсу купувати бойлер на 100 літрів, якщо потрібно просто мити посуд. Іноді вигідніше придбати 2 водонагрівачі: маленький для кухні та трохи більший в ванну, щоб забезпечити гарячою водою сім’ю. Дане рішення актуально для маленьких квартир, адже дозволяє швидко нагрівати воду, та ще й заощаджувати на електриці за рахунок ТЕНів малої потужності.
 
 
 
Потужність та час нагріву
 
Як правило залежність між потужністю та об’ємом баку бойлера наступна:
  • 30-літрові водонагрівачі мають потужність 1-1,5 кВт;
  • 50-80-літрові водонагрівачі в середньому споживають 1,5-2 кВт;
  • моделі 100-150 літрів мають потужність близьку до 2-2,5 кВт.
Та необхідно звернути увагу на такий нюанс, як потужність яку може дати побутова розетка. Зазвичай розетка розрахована на напругу 220В та силу струму в 10А – тому ми отримуємо 2 200Вт або 2,2кВт: це і є віддача стандартної розетки.
Рідко, але зустрічаються розетки на 16А, в такому випадку віддача потужності може досягати 3 520 Вт або 3,5 кВт. Та не варто забувати про втрати в проводці, про перепади напруги та про захисний автомат відключення.
Таким чином реально для 10А розетки потужність становить близько 2 кВт. Таким чином потужність нагрівального елементу в бойлері чи він на 50 чи на 150 літрів є приблизно рівною.
В той же час для нагріву води потрібно віддати їй певну енергію, і чим більше води - тим більше енергії потрібно віддати. Якщо подача енергії обмежена нагрівальним елементом на 2 кВт, то на передачу енергії буде потрібно більше часу. Відповідно, чим більше бойлер - тим довше він гріється.
Наприклад, приблизний час нагрівання різних бойлерів до 75-80°:
  • 30 л, 1-1,5 кВт - час нагрівання складе 1-1,5 год;
  • 50 л, 1,5 кВт - час нагрівання складе 2 год;
  • 120 л, 2 кВт - час нагрівання складе вже 4 год.
Висновок: не потрібно гнатись за обсягом, для невеликої сім'ї в квартирі досить 50-80 л, для великої вистачить 100 л.
 
 
Іноді в одному бойлері використовується відразу два нагрівальних елемента різної потужності:
  • для швидкого нагріву води - використовуються обидва нагрівача;
  • для звичайного нагріву - використовується нагрівач 1,5 кВт.
 
 
Тип тена, анод, обслуговування
 
ТЕН розшифровується як «трубчастий електронагрівач», і, грубо кажучи, це просто кип'ятильник. У бойлерах зустрічається два типи нагрівачів: сухий ТЕН і мокрий ТЕН.
  • Мокрий ТЕН якраз і є той самий «кип'ятильник», який гріє воду всередині бойлера. Його головний плюс в низькій ціні, а мінуси - в схильності до накипу і небезпеки «пробивання» електроструму з нагрівача на бак бойлера.
  • Сухий ТЕН виграє буквально у всьому: він занурений в спеціальну колбу і не контактує з водою безпосередньо (звідси і назва «сухий»), тому немає небезпеки «пробивання» електроструму; площа колби, в якій укритий сухий ТЕН, досить велика, а отже зона тепловіддачі більша, накипу на ній буде менше, а бойлер може працювати довше між періодичними очищеннями.
Звичайно, сухий ТЕН дорожче і складніше в ремонті/заміні/обслуговуванні. Але його плюси переважують мінуси, тому сьогодні помітно цілеспрямований рух до сухого ТЕНу.
У будь-якому бойлері передбачений так званий «антикорозійний анод» (часто називають «магнієвий анод» або «цинковий анод» в залежності від основного матеріалу).
Цей анод служить «магнітом» для іржі і активних хімічних елементів, таким чином, він захищає бак бойлера і підлягає заміні через 1-2 роки і, фактично, є витратним матеріалом. Разом із заміною анода бажано зробити і очищення Тена від накипу, промивання бака бойлера.
Висновок: кращим вибором стане бойлер з «сухим» ТЕНом. Він трохи дорожче, зате прослужить на порядок довше і вдасться заощадити на обслуговуванні, адже проводити його потрібно рідше.
 
 
 
Матеріал водонагрівача
 
Внутрішній бак – одна з найважливіших деталей будь-якого бойлеру. Саме від ного залежить термін служби приладу. Оскільки, всі інші модулі водонагрівача підлягають ремонту в разі поломки, але при появі дефектів баку відновити його дуже складно.
Як же вибрати бак за матеріалом? Все просто. Потрібно оцінити термін наданої гарантії. Для звичайної емалі він становить близько 2-3 років, на баки з нержавіючої сталі 5 років, емаль з випалюванням обслуговують 7 років. Чим довший термін гарантійного обслуговування, тим якісніше зроблений бак.
 
 
Система управління
 
Тут вибір не особливо великий, варіантів всього два:
  • Механічне управління. Являє собою простий поворотний механізм і стрілку, яка показує поточне значення, наприклад, температури води. З плюсів такої системи варто відзначити максимальну простоту, надійність, довговічність і низьку вартість. З іншого боку, виставити оптимальне значення температури складно, так само, як і визначити поточну температуру води і стан бойлера в цілому;
  • Електронне управління. Включає в себе повноцінний екран і механічні або сенсорні кнопки. За ефективністю на порядок перевершує механічну систему, адже дозволяє регулювати температуру нагрівання з точністю до градуса, проводити діагностику систем бойлера в автоматичному режимі, запам'ятовувати переваги користувачів, запускати економний режим і перемикати потужність роботи ТЕНа. Недоліків всього два - чутливість до перепадів напруги в мережі і більш висока вартість. Хоча останній мінус повністю нівелюється зручністю використання і економією на електриці завдяки різним режимам.
Висновок: В цьому випадку вибирати слід, виходячи з доступного бюджету. Електронне урядування, звичайно зручніше, та й в сучасному світі механіка поступово відходить на другий план, але збільшення ціни бойлера може виявитися вирішальним. В цілому, ми рекомендуємо електронний варіант, хоча і механічне управління безумовно заслуговує уваги. Знову ж, остаточне рішення залежить від доступної користувачеві суми.
 
 
Додатково про комплектацію
 
Обов'язково потрібно звертати увагу на супутній функціонал і комплектацію, до яких відносяться:
  • наявність магнієвого анода, що знижує руйнівний вплив води на бак і нагрівальний елемент;
  • додаткові додатки в покриття бака, наприклад, цирконій, який знезаражує воду;
  • наявність в комплекті вилки для підключення до побутової мережі або перехідника на напругу в 380 В;
  • оснащення заводськими кронштейнами для кріплення водонагрівача;
  • захисний клапан, що запобігає псування бойлера при різкому підвищенні тиску води в трубах;
  • запобіжну систему від перепадів напруги в мережі;
  • додатковий захист ТЕНа від перегріву;
  • автоматичні системи відключення бойлера при відсутності води в баці або раптовому відключенні електрики;
  • втулки для ізоляції електричних розрядів (так званих, блукаючих струмів) - діелектричної муфти.

 

Щоб купити Бойлер, який якнайкраще підійде для Вашої оселі - проконсультуйтесь з менеджерами інтернет-магазину CENTUR.