ПИВНЕ ОБЛАДНАННЯ

ПИВНЕ ОБЛАДНАННЯ
ОХОЛОДЖУВАЧІ ДЛЯ ПИВА. КРАНИ ДЛЯ ПИВА. КОЛОНИ ДЛЯ ПИВА.
 
 
Для розливного пива характерні особливий смак і прохолодна температура, яку підтримує охолоджувач для пива.
 
ПИВНИЙ ОХОЛОДЖУВАЧ - це спеціальна автоматична, холодильна установка з електричною системою живлення, яка призначена для охолодження напою і підтримки його температури в середньому від +5 до + 10°С.
Така установка відіграє важливу роль для якості напою. Вона є необхідною в торгівлі розливним пивом для барів, пабів, кафе і тих місць, де воно користується високим попитом серед споживачів. Найдорожчим елементом в системі розливного пива є саме пивний охолоджувач. Він становить приблизно 70-80% від загальної вартості розливної установки.
 
 
Схема установки
 
Пивні кеги ставлять в приміщення зі звичайною температурою. Пиво охолоджується при розливі "на льоту". Одна з переваг системи охолодження пива з допомогою охолоджувача зводиться до того, що пиво в кегах не холодне, а отже, воно не буде перенасичене вуглекислим газом. Іншою перевагою є те, що немає необхідності чекати, коли пиво в кезі охолоне - можна відразу його продавати. Під тиском з балона, через редуктор, пиво надходить в охолоджувач, охолоджується в змійовику, проходить по шлангах і розливається через пивний кран або колону. Коли відкривають пивний кран, на виході буде холодне пиво. Ця система підходить для пивних точок і ларьків з великими обсягами продажів.
 
 
Типи Охолоджувачів Для Пива
 

1. Водяні охолоджувачі пива/квасу/вина

Водяний охолоджувач (підстійковий) - обладнання, що містить ванну з водою, яка є теплообмінником, так як регуляція температури відбувається завдяки перетворенню води в лід і назад. В системі розливу пива, що використовує водяний охолоджувач, або "охолоджувач проточного типу", кеги з напоєм встановлюються в приміщенні зі звичайною температурою, а пиво охолоджується при проходженні через змійовики охолоджувача в момент розливу. Завдяки цьому така система підходить для пивних ларьків, магазинів, де продається великий обсяг пива. Так як пиво попередньо не охолоджується, вдається уникнути його перенасичення вуглекислим газом.
 
 
Принцип роботи водяного охоллоджувача:
 
  • З балону з вуглекислим газом в кегу надходить газ і витісняє пиво в систему.
  • По шлангах напій надходить в пивопровід системи: спочатку охолоджувача, потім розливної колони або крана. Для додаткового охолодження ділянки від охолоджувача до крана може використовуватися пітон, який представляє собою пучок шлангів в термоізоляції, по якому циркулює холодна вода з ванни охолоджувача.
  • Охолоджене пиво розливається, коли продавець відкриває кран.
Завдяки банку льоду (крижаного поля), що наморожується на змієвик випарника, перевага водяного охолоджувача полягає в тому, що він має додаткові потужності для охолодження, які використовуються в періоди пікових навантажень, коли потрібно безперервно розливати великий обсяг пива.
 
На схемі показані наступні елементи:
  1. Барна стійка з підстійковим пивним охолоджувачем.
  2. Пивна вежа (відсутня в схемі підключення надстійкового пивного охолоджувача).
  3. Пивні кеги з головками кег.
  4. Балон з СО2, підключений до пивних кег, з редуктором.
  5. Кран пивний.
 
 

2. Сухі охолоджувачі для пива/квасу

 

Сухий охолоджувач (надстійковий) - замість ванни з водою в якості теплообмінника використовує алюмінієвий блок. Тому в сухих охолоджувачах відсутня водяна ванна і не наморожується крижане поле (банк льоду). Завдяки цьому сухий охолоджувач виходить на робочий режим швидше водяного, але його продуктивність менше.
 
Принцип роботи сухого охолоджувача полягає в тому, що: при запуску компресора, холодоагент відбирає тепло у алюмінієвого блоку, а той, у свою чергу у пива. Внаслідок цього відбувається охолодження. Швидкість охолодження при використанні такого процесу набагато вище, ніж у водяному охолоджувачі, тому сухий охолоджувач можна використовувати для торгівлі той час, який витрачається водяним (або проточним) охолоджувачем для виходу на режим. Відсутність банку льоду означає і меншу резервну потужність охолодження, яку можна використовувати в періоди пікових навантажень.
 
Особливості сухих охолоджувачів
  1. У сухому охолоджувачі можна контролювати і регулювати температуру пива на виході, використовуючи терморегулятор і індикатор температури (в водяному охолоджувачі така можливість відсутня через крижане поле);
  2. В сухому охолоджувачі відсутня вода, а отже, і дорогі пристрої, що забезпечують її циркуляцію (крім того, оскільки відсутня електромеханічна помпа, яка постійно працює в водяних охолоджувачах, то відсутній і шум, видаваний нею);
  3. Сухий охолоджувач просто обслуговувати і він відрізняється надійністю;
  4. Завдяки невеликим розмірам його зручно використовувати для мобільної торгівлі.
 
 
Види сухих охолоджувачів
 
Сухі охолоджувачі можна поділити на термоелектричні і компресійні.
  • У компресійному охолоджувачі є моноблок (пивні теплообмінники і випарник, залитий алюмінієм). Алюмінієве теплове ребро забезпечує теплообмін між пивними теплообмінниками і випарником. Компресійні сухі охолоджувачі мають інерційність в межах 3-5 хвилин, і протягом 15-20 хвилин виходять на режим. Коефіцієнт корисної дії компресійних теплообмінників є вищим, ніж ККД теплообмінників водних охолоджувачів.
  • Термоелектричні сухі охолоджувачі є екологічно чистими беcкомпресійними охолоджувачами. Принцип дії термоелектричного охолоджувача спирається на ефект Пельтьє. Електричний струм який проходить між пластинами термопари, змінює температуру двох цих пластин. Одна з них розігрівається, а інша охолоджується. Так працює охолоджуючий елемент такого охолоджувача.  Ця категорія пивних охолоджувачів має ряд переваг:
  1. У термоелектричних сухих охолоджувачах відсутній холодоагент, що ушкоджує озоновий шар.
  2. Вони не мають компресора і помпи, що перекачує воду, а також всіх з'єднань і пайок, пов'язаних з ними.
  3. Термоелектричні охолоджувачі відрізняються компактністю і надійністю.
  4. Вони можуть працювати навіть в екстремальних умовах.
На схемі показані наступні елементи:
  1. Барна стійка з надстійкові пивним охолоджувачем.
  2. Пивні кеги з головками кег.
  3. Балон з СО2, підключений до пивним кегам, з редуктором.
  4. Кран пивний.
 
 
3. Гліколеві охолоджувачі
 
Є останнім словом серед систем охолодження і розливу пива. Гліколь є антифризом, водний розчин якого здатний охолоджуватися нижче нуля градусів Цельсія, не замерзаючи. Використовується для вирішення специфічних завдань, наприклад, для охолодження дуже довгого пітона або охолодження обмерзлої вежі.
 
Принцип роботи гліколевого охолоджувача. Резервуар з гліколем розташовується в холодній кімнаті. Для того, щоб охолоджений до мінусової температури гліколь циркулював в системі, використовується пивний пітон (це пучок пивних і гліколевих шлангів, пов'язаних разом і обгорнутих пластиком, які укладені в ізоляційну піну). Гліколь проходить через пітон, охолоджуючи шланги з пивом, і повертається назад в резервуар. Це призводить до того, що в шлангах, що йдуть від кегів до кранів, підтримується постійна температура. В результаті в значній мірі сповільнюється зростання дріжджів і бактерій в пивних шлангах і зменшуються втрати пива.
 
 
 
Правильна експлуатація пивного охолоджувача - запорука його довгої служби
 
  • Найголовніше - це правильно розмістити охолоджувач пива. При його установці слід пам'ятати про те, що між ним і, наприклад, стіною, потрібно залишати зазор в 10-15 см. Також не можна поміщати поруч з вентиляційними гратами коробки і інші предмети, які можуть перешкодити нормальній циркуляції повітря, викликати перегрів обладнання, а, отже, і його швидкий вихід з ладу.
  • Не варто економити місце. Ніколи не кладіть пивні кеги впритул до охолоджувача, від тепла якого пиво в кегах нагрівається. Як наслідок - тепле пиво надходить в компресор, а він, для того, щоб охолодити його, починає працювати ще інтенсивніше, виробляючи ще більше гарячого повітря, який знову нагріває кеги і пиво всередині.
  • Дотримуйтесь інструкцій. Не потрібно встановлювати режим роботи пивних охолоджувачів, який не відповідає кліматичним умовам або пори року, інакше в результаті можна отримати ефект переохолодження - замість пива з кранів буде литися тільки піна.
  • Слідкуйте за рівнем води. Якщо води немає або недостатньо, то є два варіанти розвитку подальших подій: в кращому випадку, охолоджувач пива просто перестане працювати, поки не воду не буде залито, в гіршому він повністю вийде з ладу.
  • Використовуйте подовжувачі, що розраховані на вищу, або рівну потужність. Якщо у подовжувач, розрахований на 800-900 Вт, а підключити 2-3 охолоджувача пива потужністю по 500 Вт кожен, то результат буде сумним. Стрибки напруги, вихід апаратів з ладу, дорогий ремонт або покупка нового устаткування. Сюди можна віднести також і необхідність заземлення, і достатного перетин дроту подовжувача.