КОТЛИ ОПАЛЮВАЛЬНІ

КОТЛИ ОПАЛЮВАЛЬНІ
КОТЛИ ОПАЛЮВАЛЬНІ
 
Опалювальний котел виробляє теплову енергію за рахунок згоряння палива. Всі представлені на ринку моделі діляться на кілька ключових класів: твердопаливні, газові, електричні та на рідкому паливі. При виборі котла насамперед важливо визначитися саме з видом палива. Цілком очевидно, що купувати варто той котел, паливо для якого найбільш доступне для Вашої місцевості.
 
 
 
 
Твердопаливні котли
 
Твердопаливні котли в якості палива використовують дрова, вугілля, торф, а також спеціальні гранули або пелети. Найчастіше такі моделі застосовуються для опалення негазофікованих заміських ділянок. Такі агрегати, як правило, оснащені температурним регулятором, який контролює подачу повітря в камеру згоряння за допомогою механічних заслінок і шиберів. А для охолодження надмірно перегрітого теплоносія до комфортної температури передбачено додатковий охолоджуючий контур. Твердопаливні котли встановлюють на підлогу, на спеціальну платформу з негорючих матеріалів. Монтаж вимагає дотримання певних технічних вимог, зазначених в супровідній документації. Для ефективної і безпечної роботи котла важливо грамотно спроектувати і реалізувати виведення продуктів згоряння через димохід.
Процес горіння твердого палива важкокерований, тому твердопаливні котли є одноконтурні та використовуються тільки в системах опалення.
Однією з основних характеристик твердопаливного котла є матеріал теплообмінника. Він може бути виконаний зі сталі, чавуну або міді.
  • Якщо вам необхідно постійне і безперебійне тепло, кращим варіантом буде чавунний казан. Незважаючи на крихкість даного матеріалу, саме котел з чавунним теплообмінником відрізняється найтривалішим строком служби серед твердопаливних.
  • Котли з сталевим теплообмінником більше захищені від перегріву пристрою і температурних деформацій, але, на відміну від чавунних, менш стійкі до корозії, через що їх ККД може знижуватися.
  • Котли з мідним теплообмінником відрізняються високою теплопровідністю і майже не піддаються корозії, але це досить компактні моделі, здатні опалити лише невеликі приміщення.
  • Всі твердопаливні котли всеїдні, але є основне паливо і допоміжне. Вибір на користь котла необхідно приймати з урахуванням пального, яким планується його топити.
  • Дрова - досить поширене і відносно дешеве паливо, але є деякі умови: застосовувати потрібно тільки сухі (не брудні, чи не трухляві) дрова.
  • Застосування вугілля пов'язане ще й з великою кількістю бруду, а по тепловіддачі деякі види вугілля поступаються дровам.
  • При згорянні торфу відбувається викид речовин, шкідливих для здоров'я людини і навколишнього середовища. Притому теплотворана здатність торфу є не надто високою і може різнитися в залежності виду торфу, що використовується.
  • Мабуть, найкомфортнішим і економічним у використанні енергоносієм можна назвати деревні гранули (пелети) - це екологічно чисте паливо, що отримується з торфу, деревних відходів і відходів сільського господарства. Існує навіть окремий вид котлів - пелетні, призначені для максимально ефективного використання даного виду палива. Вартість таких пристроїв висока, але їх відрізняє досить високий ККД (85-95%), повна вибухо- та пожежобезпечність в сукупності з досить низькою вартістю палива. Крім того, на відміну від котлів на дровах, такі апарати доводиться рідше і простіше обслуговувати, так як процес опалення максимально автоматизовано (авторозпалом та автоматичною подачею палива).
 
Переваги твердопаливних котлів:
  1. Твердопаливні котли є найбільш доступними та дешевими.
Недоліки:
  1. Котел на твердому паливі вимагає постійної уваги, практично перетворюючи його господаря в кочегара.
  2. Такі котли не бувають автоматичними, зате можуть використовуватися в місцях, де не підведені ні газ, ні електрика.
  3. При користуванні твердопаливними котлами особливо важливо дотримуватися заходів пожежної безпеки.
 
Газові котли 
 
Газові опалювальні котли для роботи використовують природний газ. Мабуть, це один з найбільш зручних і ефективних варіантів, особливо в міських умовах. Газові опалювальні котли можуть бути одноконтурними і двоконтурними, отже, на їх основі зручно будувати системи опалення та гарячого водопостачання об'єкта.
Природный газ обладает хорошей теплотворной способностью, при сгорании образуется сравнительно немного вредных веществ, управление часто полностью автоматизировано по принципу «включил и забыл», что весьма удобно, а КПД достигает отличных 90%.
 
 
Газові котли складаються з:
  • камери згоряння палива з пальником;
  • теплообмінника для підігріву теплоносія;
  • циркуляційного насоса (для котлів з примусовою циркуляцією теплоносія);
  • розширювального бака;
  • системи автоматизації управління і безпеки.
 
 
За місцем монтажу:
 
Розрізняють підлогові і навісні газові котли. Котел відрізняється великою вагою, а для його монтажу необхідна спеціально підготовлена ​​платформа з негорючих матеріалів.
Саме підлогові котли - ідеальний варіант для опалення великих приватних будинків. У таких моделей значна потужність, їх можна обслуговувати в спеціально відведеній для цього котельні.
Якщо ж мова йде про опалення в квартирі, найкращим рішенням буде встановити навісний настінний котел.
 
 
 
За функціональним призначенням:
 
Газові опалювальні котли поділяються на одноконтурні та двоконтурні.
Одноконтурний котел працює виключно на опалення приміщення. При згорянні газу в пальнику одноконтурного котла, теплова енергія від продуктів згоряння передається теплообміннику, з циркулюючим в ньому теплоносієм. Вода нагрівається і, за допомогою нагнітального насоса, подається в радіатори. Утворюється замкнутий контур, який забезпечує комфортну температуру в приміщенні.
У конструкції двоконтурного газового котла крім первинного, є додатковий теплообмінник, спеціально для нагріву води. Теплоносій не змішується з водопровідною водою, але завдяки спеціальній (пластинчастій) конструкції вторинного теплообмінника, дозволяє йому передати свою теплову енергію на її нагрівання.
У двоконтурного газового котла може бути два теплообмінника або один - поєднаний або бітермічний.
Даний теплообмінник являє собою конструкцію типу «труба в трубі», через яку, не змішуючись один з одним, одночасно циркулюють і теплоносій системи опалення, і водопровідна вода для ГВП (перша всередині зовнішньої труби, друга - у внутрішній).
Потужність двоконтурних котлів підбирається виходячи з ваших потреб в гарячій воді. Подібні пристрої підійдуть невеликій сім'ї, де вода витрачається не дуже активно.
 
Для підтримки вогню в камері згоряння котла необхідне повітря. Так, розрізняють газові котли:
  • з атмосферними пальниками і, відповідно, відкритими камерами згоряння (монтувати подібні пристрої необхідно в окремому приміщенні);
  • з примусовою тягою (наддувні або турбо), забезпечені закритою камерою згоряння і обладнані спеціальними вентиляторами для забору кисню ззовні приміщення та виведення продуктів згоряння назовні (ідеальний варіант для монтажу в квартирі).
 
 
За типом розпалу:
 
Пальник за допомогою пьєзорозпалу має на увазі ручний запуск котла за допомогою кнопки. Котли з пьезорозпалом енергонезалежні, їм не потрібна електроенергія для запуску пальника.
Електророзпал – це запуск в автоматичному режимі. Він забезпечує певну економію енергії, адже запальнику, від якого працює пальник, не потрібно весь час горіти. При перебоях в електропостачанні котел з електророзпалом може самостійно відновити свою роботу.
 
 
Переваги газових котлів:
  1. Найекономічніший вид опалення серед інших.
  2. Такий котел простий у використанні, в порівнянні з іншими.
  3. Котел споживає мало енергії.
  4. Здатний обігріти великий будинок.
Недоліки:
  1. Щоб встановити газовий котел, потрібно отримати дозвіл різних органів нагляду.
  2. Більшість людей вважають цей котел небезпечним, тому що пальник не закритий повністю, і під час роботи котла видно полум'я.
  3. Для газового котла потрібен димар і окреме добре провітрюєване місце. Його не слід ставити близько до стіни. Відстань має бути, приблизно, 40 см від стін.
 
 
 
 
Електричні котли  
 
Електричні опалювальні котли одні з найбільш популярних рішень побудови власної опалювальної системи. В електричних опалювальних котлах теплова енергія генерується при проходженні електричного струму в трубчастих електронагрівачах або ТЕНах, вода омиває Тени і нагрівається до необхідної температури.
Основні елементи конструкції електричних котлів:
  • теплообмінник;
  • нагрівальний пристрій;
  • циркуляційний насос;
  • система безпечної автоматики.
 
 
Типи електрокотлів:
 
Найбільш поширені і недорогі ТеНові електрокотли - пристрої, що перетворюють електричну енергію в теплову за допомогою спеціальних нагрівальних елементів (ТЕНів). ТеНові котли – мають нескладну конструкцію з декількома нагрівальними елементами, які встановлені всередині і в проточному режимі нагрівають теплоносій, що надходить в радіатори. У сучасних котлів є автоматичні вимикачі, які допоможуть запобігти перегрів і передчасний вихід ТЕНів з ладу. Однак, купуючи таку модель, обов'язково переконайтеся, чи зможете ви при необхідності самостійно замінити ці елементи.
Такі різновиди електрокотлів, як електродні та індукційні, практично не поширені в побутових умовах, але іноді ефективно використовуються в промислових цілях. Електродні котли працюють за принципом прямого пропускання електричного струму через теплоносій, а індукційні нагрівають воду завдяки явищу електромагнітної індукції. Вартість подібних котлів досить висока, але вони допомагають економити значно більше енергії, в порівняння з ТеНовими котлами.
 
 
За типом встановлення:
 
Електричний котел може бути встановлений на підлозі або змонтований на стіні. Підлогові пристрої відрізняються більшою потужністю і здатні забезпечити теплом житлову площу до 1000 кв. м. Навісні більш компактні і, завдяки привабливому дизайну, прекрасно вписуються в інтер'єр квартир і невеликих житлових будинків.
 
 
За типом підключення до мережі:
 
Котли потужністю до 12 кВт можуть бути підключені як до однофазної (220 В) так і трифазної (380 В) мережі. Котли більшої потужності підключаються до трифазного електроживлення, а на збільшення лімітів енергоспоживання може знадобитися дозвіл відповідної інстанції.
 
 
 
Переваги електричних опалювальних котлів:
 
  1. Можуть використовуватися як для опалення, так і для приготування гарячої води при одноконтурній схемі підключення.
  2. Не потребують окремого приміщення з витяжкою.
  3. Не потребують заміни пальника.
  4. Такі котли прості в експлуатації, екологічні, бездимні, безпечні та безшумні.
 
Недоліки:
 
  1. Такий котел може виключити підстанцію і залишити без світла жителів сусідніх будинків. Тому електрокотлом краще користуватися тільки в крайньому випадку.
  2. Потужності котла не вистачить, щоб обігріти великий будинок.
  3. Електричний опалючальний котел = високі витрати на електроенергію.
  4. Швидко виходить з ладу теплонагрівач.
  5. Марний там, де більш ніж на добу відключають світло.